De är tillbaka. Men inte för alltid.

Midsummer och Green Goddess, två av era mest efterfrågade burgare, gör en tillfällig comeback på Vegan Bar. Hur länge? Det vet vi faktiskt inte. Men vi vet att sista gången de försvann från menyn, var det många av er som ångrade att ni väntade för länge.

Det här är ert tips.

Välkommen till en uppdaterad meny — med två gamla favoriter som njuter av sin (alltför korta) återkomst. 🌱

🌸 Midsummer – 165:- (Ni ville ha den tillbaka — här är den)
Sötsyrlig blåbärssås, krispig Granny Smith-appleslaw och pepprig ruccola.
En sommarhyllning, med gourmet-attityd.

🥑 Green Goddess – 179:- (Ni ville ha den tillbaka — här är den)
Husets signatursås på avokado, persilja, lime och pistage. Krispiga skott.
Skivad avokado. Grön, krämig, oförglömlig.

🧀 Philly Cheesesteak Burger – 176:-
Kryddad vegofärs, paprika, champinjoner och karamelliserad lök, under ett täcke av smält cheddar och mozzarella. Philadelphia hälsar på i Malmö.

🍄 Mushy Mushy – 164:-
Örtstekt skogssvamp, portobello och aubergine i en långsamt reducerad rödvins- och tryffelaromsås med smält cheddar. En umami-dröm för den som verkligen vet.

🌶️ Chimayo – 155:-
Krämig chipotlemajonnäs möter husinlagd coleslaw med chili och silverlök. Rökig värme. Krispig friskhet. Precis den balansen.

🧅 Mustard & Mayo – 149:-
Karamelliserad lök marinerad i dijon, lönnsirap och timjan, med husets signatursenapssås.
Djup umami. Mjuk hetta. En smakbomb i stillhet.

Nu är det din tur.

Sex burgare. Alla olika. Alla värda ett besök, eller tre. Om du vill ha den fulla bilden med samtliga ingredienser och allergener hittar du det på vår menysida.

Och om du vet att du kommer, boka ditt bord redan nu. Fredagarna fyller sig snabbt.

Vi ses i Malmö. Ta med dig någon som förtjänar en riktigt bra burgare.

Leave a Reply